среда, 8 октября 2014 г.

8 клас. Конспект уроку з теми "Солі"

Тема:  Солі: їх склад та назви. Фізичні властивості солей.
Мета: освітня - ознайомити учнів зі складом середніх солей й фізичними властивостями; формувати навички складання формул солей за їхніми назвами;
розвиваюча - розвивати пізнавальний інтерес;
виховна - виховувати творчий підхід до навчання, колективізм.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Методи та прийоми: бесіда, гра, групова робота, індивідуальна робота демонстрація, 
Обладнання:  періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності , таблиця «Назви кислот »
Реактиви: хімічні стакани, зразки солей, вода.
Структура уроку
І. Організаційний етап …………………………………………………… 1 хв
ІІ. Перевірка домашнього завдання ……………………………………. 8 хв
ІІІ. Актуалізація  опорних знань. Мотивація навчальної діяльності…3 хв
ІV. Повідомлення теми і мети уроку ………………………………………1 хв
V. Вивчення нового матеріалу……………………………………………  20 хв
1. Самостійна робота зі зразками солей
2. Назви  солей
3. Фізичні властивості солей
4. Класифікація солей
VІ. Закріплення та узагальнення знань учнів ……………………….. 8  хв
VІІ. Підведення підсумків уроку…………………………………………3 хв
VІІІ. Домашнє завдання …………………………………………………...1 хв

         Хід уроку
І Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.     Робота біля дошки . Хімічний диктант
Я називаю назву сполуки , а вам треба написати її формулу.
Нартій оксид , магній  оксид, сульфатна кислота ,  карбон(ІV) оксидхлоридна кислота , ортофосфатна кислота ,  Сульфур(VІ ) оксид , сульфідна кислота , цинк оксид ,  сульфітна кислота .                            
      2.  Графічний диктант
Я  читаю твердження,ви даєте  одну з відповідей :  «так» або «ні», зображаючи це схематично на горизонтальній лінії з номерами запитань:




Твердження однакові, але учні аналізують їх відносно різних речовин:

І варіант: кислоти
ІІ варіант: оксиди
        Твердження:
1.     Це − складні речовини.
2.     У своєму складі завжди мають Оксиген  .
3.     До складу завжди входить  Гідроген .
4.     Завжди складаються з двох хімічних елементів.
5.     Ці − речовини їдкі.
6.     Бувають одноосновні .
7.     Це прості речовини.
8.     До складу входять тільки неметали .
9.     Можна пробувати на смак.
10.  Не містять у своєму складі кислотного залишку .

Здійснюється експрес-перевірка у парах. Зразок відповіді вивішується на дошку  на паперових носіях.


3. Робота біля дошки Перевірка домашнього завдання 3 параграф 8 
Учень виходить до дошки пише  формули та називає їх.
ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності . Актуалізація опорних знань  
Бесіда .
-         Дайте визначення поняття «кислоти»
-         Як даються назви кислотам?
-         Як визначити валентність кислотного залишку?
Вчитель.
Цікаві факти  :
Назва «солі» походить від латинського слова sol – сонце. Осідання солі з морської води під дією сонячних променів у давні часи пояснювали  , як  народження цієї речовини під впливом сонячної енергії. Назвою «сіль» колись називали лише натрій хлорид, а пізніше – цілий клас речовин. «Сіль» буквально означає «сонячна речовина».Сьогодні на уроці  ми ознайомимося з ними.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.
 V. Вивчення нового матеріалу
1. Самостійна робота зі зразками солей
Зразки солей :  Перед вами знаходяться зразки солей уважно подивіться на них , прочитайте написи на етикетках  і скажіть де використовуються ці  солі .
1) NaCl — кухонна сіль
2) CuSO4 — мідний купорос
3) Na2SO4 — каустична сода
4) КМnO4 — марганцівка
5) KNO3 — калійна селітра
(На склянках наведені тривіальні назви.)
Завдання :
  Порівняймо розглянуті формули солей із формулами кислот та визначимо спільне у складі їх молекул.
Записуємо визначення солей та загальну формулу  Ме + кислотний залишок
  1. Назви  солей
Розповідь вчителя
Назва солей складається з двох слів : назва металу (валентність, якщо змінна) + назва кислотного залишку.
Скористаймося таблицею «Назви кислот» і назвемо солі, які є на вашому столі.
1) NaCl — натрій хлорид
2) CuSO4 —  купрум сульфат
3) Na2SO4 — натрій сульфат
4) КМnO4 —калій перманганат
5) KNO3 — калій нітрат

3.     Фізичні властивості солей .
-  Самостійна робота з підручником
Користуючись підручником опишіть фізичні властивості солей .
4.     Класифікація солей
Розповідь вчителя



VІ. Закріплення  знань
1. Скласти формули солей : калій сульфату, кальцій сульфату, магній нітрату, ферум (III) хлориду.
2. «Хто швидше»
Кожен ряд по черзі складає формули солей. Виграє той ряд, який швидше складе формули.

I ряд
II ряд
III ряд
Натрій сілікат
Барій сульфат
Калій сульфіт
Калій бромід
Натрій фторид
Кальцій хлорид
Натрій нітрат
Калій фосфат
Цинк нітрат
Алюміній хлорид
Купрум(II)хлорид
Барій нітрат
Магній сульфат
Літій нітрат
Ферум(II) фосфат

3. Робота  з таблицею розчинності
 Гра «Ланцюжок»
Пояснити як визначати розчинність солей за таблицею.

Формули
Розчинна
Нерозчинна
Малорозчинна
КСІ
Х
а
т
АІРО4
а
І
р
СаSО4
т
н
М
FеСІ3
І
е
о
МgS
г
б
Я

4.  « Про все потроху»
Відгадайте загадки про хімічні речовини.
   1)  Не горить, а гасити доводиться.  ( Негашене вапно)
   2)  Що за чиж на чорнім полі, креслить носом білий слід?  ( Крейда )
   3)  У воді росте, у воді кохається, а у воду попаде – води злякається. ( Сіль)
   4)  У воді не тоне і у вогні не горить.  ( Лід )
   5)  Сам не горить , а горіння підтримує. ( Кисень )
   6)  Колиска життя на Землі ?  ( Вода )

VІІ. Підведення підсумків уроку
VІІІ. Домашнє завдання :
Опрацювати матеріал параграфу  10, (завдання № 2 ,3 стор. 53 (підручника хімії для 8 класу    О.Г. Ярошенко )

Комментариев нет:

Отправить комментарий