Тема : Оксиди , їх склад, назви .
Мета : освітня – розширити знання учнів про склад, класифікацію оксидів;ознайомити із сучасною науковою українською номенклатурою оксидів; розвиваюча – розвивати хімічну мову, увагу, пам’ять , навички у складанні формул бінарних сполук на прикладі оксидів; формувати навички використання номенклатури на прикладі назв оксидів, вміння аналізувати інформацію, робити логічні висновки; виховна – продовжити формування світогляду, виховувати пізнавальну активність учнів .
Методи навчання: словесні, частково пошукові, інтерактивні .
Обладнання: Періодична система
хімічних елементів Д.І. Менделєєва .
Реактиви : зразки оксидів – CuO , Fe2O3, Al2O3
Структура
уроку
І. Організаційний етап
……………………………………………………2 хв
ІІ. Актуалізація Мотивація навчальної діяльності ………………… 7 хв
ІІІ. Повідомлення теми й мети
уроку. ………………………………….1 хв
ІV. Поглиблення й розширення знань ……………………………… 20хв
1.Загальна формула, класифікація
оксидів
2. Назви оксидів
3. Фізичні властивості
4. Цікаві факти
V. Закріплення матеріалу……………………………………………….. 10хв
VІ. Підведення підсумків уроків………………………………………… 3 хв
VІІ. Домашнє завдання…………………………………………………… 2 хв
Хід уроку:
I.Організаційний етап . Розминка
Логічна вправа «Постав на місце»
Складіть девіз уроку з розсипаних
слів : вчити, добре, знати, хто, все,
хоче, того.
Добре ___________________________________________________________
(Добре того вчити, хто
хоче все знати )
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.:
Для того щоб сформулювати тему уроку, давайте
відгадаємо такі дві загадки:
1. Є
складна речовина,
Що містить Оксиген вона.
З двох елементів складається
І як вона називається?
«Мозковий штурм »
- Про яку речовину йде мова? (Н2О )
- До якого класу
неорганічних речовин вони відносяться ?
( До оксидів )
- Які асоціації у вас виникають , коли ви чуєте слово «вода »?
2. Газ необхідний рослинам для фотосинтезу.
(Вуглекислий газ)
-
Що спільного мають
ці дві речовини ? (Містять оксиген)
-
Згадайте , де ми зустрічалися з оксидами в процесі
вивчення хімії.
-
Пригадайте визначення оксидам , яке вам відоме ще з 7
класу .
-
На які два класи поділяють всі хімічні речовини? Наведіть
приклади.
-
Які речовини називаються простими ?
-
На які ще дві групи поділяють прості речовини?
-
Які речовини називаються складними?
ІІІ. Повідомлення
теми й мети уроку.
IV. Поглиблення й розширення знань:
1. Загальна формула оксидів – Еx Oy
1. Загальна формула оксидів – Еx Oy
Розповідь вчителя
Класифікація
оксидів:
Основні оксиди – це оксиди, яким відповідають основи.
Кислотні оксиди – це оксиди, яким відповідають кислоти.
Амфотерні оксиди – це оксиди, що проявляють властивості і кислотних, і
основних оксидів.
Демонстраційний дослід . Зразки
оксидів
Учні розглядають зразки оксидів, на яких написані формули оксидів та їх назви.
Розділяють їх на три класи.
Оксиди металів (основні)-
Оксиди неметалів (кислотні) –
Амфотерні оксиди -
2. Назви оксидів
Пояснення вчителя
Назви оксидів за сучасною
українською номенклатурою складаються за схемою:
Назва елемента ( валентність, якщо
вона змінна ) + « оксид»
Наприклад: MgO –
магній оксид;
N2O5 – нітроген ( V ) оксид;
SO3 - сульфур ( VI ) оксид
- Робота з таблицею Д. І. Менделєєва: номер групи – вища валентність елементів
в оксидах. Таким чином можемо написати всі можливі формули оксидів: Е2О,
ЕО, Е2О3, ЕО2, Е2О5, ЕО3,
Е2О7.
Наведіть приклади.
3. Фізичні властивості
- Робота з підручником
Оксиди можуть перебувати за
нормальних умов у твердому, рідкому та
газоподібному станах. Це залежить від
їхньої будови. Більшість оксидів має не молекулярну будову - CuO , Fe2O3 . Такі оксиди - тверді
речовини. Деякі оксиди мають молекулярну будову – СО2 ,Н2О. За нормальних умов вони
перебувають у рідкому або газоподібному стані.
4. Цікаві факти :
Повідомлення учнів (доурокове завдання)
-
обєм води у Світовому
океані – 1370 млн км 3;
-
¾ поверхні планети –
вода;
-
за 1 хвилину
Сонце випаровує 1 млрд тонн води;
-
води Світового океану
оновлюються за 3000 років.
Фізкультхвилинка.
Тепер трошки відпочинемо
і проведемо фізкультхвилинку.
Підведіться і
відреагуйте:
1) якщо ви згодні, що вода та вуглекислий газ –
це оксиди – сплесніть у долоні
2) якщо вважаєте, що оксиди - це складні сполуки –підстрибніть.
3) якщо ви згодні – що кров людини на 83% складається з води, зробіть глибокий вдих і видих.
4) якщо вважаєте, що валентність Оксигену - ІІ –
ще раз підстрибніть.
V.Закріплення матеріалу:
1. Робота в групах
Завдання 1. Знайти відповідності
1) кислотний оксид
Cu2O основний оксид
в природі – мінерал
вищий оксид
2) кислотний оксид
Р2O5 основний оксид
газоподібна
речовина
вищий
оксид
Завдання 2 . Гра « Шерлок
Холмс»:
Чи зможете ви знайти господарів, якщо у вас є відомості про їхніх родичів?
I варіант – Оксид невідомого
трьохвалентного Елемента має молярну масу
160. Знайти
цей Елемент. ( Відповідь: Fe2O3 )
Завдання 3 . Самостійна робота
Робота за варіантами (завдання №1 с.
39 підручника хімії для 8 класу О.Г.
Ярошенко )
І варіант – формули оксидів металів ;
ІІ варіант – формули оксидів неметалів
Правильність виконання завдань
здійснюється взаємоперевіркою
робіт учнів у парах.
VІ. Підведення підсумків уроку
Рефлексія.:
•
Сьогодні я довідався…
•
Було цікаво…
•
Я зрозумів, що…
VIІ.Домашнє
завдання: опрацювати параграф 7 , виконати вправу 3
Випереджувальне завдання – два
учня готують повідомлення про назви кислот та використання
кислот
Комментариев нет:
Отправить комментарий